Radar opadów - Polska

Opady deszcz i śniegu - mapa radarowa Polski

Radar opadów w czasie rzeczywistym pokazuje gdzie aktualnie pada deszcz lub śnieg. Jest aktualizowana co 5 minut. Kolorem niebieskim na mapie oznaczone są miejsca opadu, nie chmur. Chmury można obserwować na zdjęciach satelitarnych. Na legendzie mapy zaznaczono różne odcienie koloru niebieskiego. Im ciemniejszy kolor tym opad jest bardziej intensywny. Dodatkowo w lewym górnym rogu mapy jest przycisk Play który po kliknięciu uruchamia animację pokazującą jak zmieniała się mapa w ciągu ostatnich 3 godzin, czyli po prostu pokazuje kierunek przemieszczania się deszczu lub śniegu.

Prognoza opadów

22:30
22:40
22:50
23:00
23:10
23:20
23:30
23:40
23:50
00:00
00:10
00:20
00:30
00:40
00:50
01:00
01:10
01:20
01:30

Prognoza opadów to mapa pokazująca jak prawdopodobnie mogą zmieniać się opady deszczu lub śniegu w ciągu trzech kolejnych godzin. Na tej mapie również znajduje się przycisk uruchamiający animację. Dodatkowo po prawej stronie mapy znajduje się kalendarz. Po najechaniu na wybraną godzinę, mapa pokazuje prognozowany na ten moment stan opadów.

Co to są opady?

Opady to każde zjawisko, w którym woda w różnych stanach skupienia spada z atmosfery na powierzchnię Ziemi. Opady są jednym z kluczowych elementów cyklu hydrologicznego i mają ogromne znaczenie dla środowiska, rolnictwa oraz życia na Ziemi.

Rodzaje opadów

Opady dzielą się w zależności od formy, w jakiej woda występuje:

Powstawanie opadów

Opady powstają w wyniku kondensacji pary wodnej w atmosferze. Kluczowe procesy:

Pomiar opadów

Opady są podstawowym elementem pogody, a ich ilość i forma mają istotny wpływ na życie na Ziemi.

Radary opadów

Radar meteorologiczny to urządzenie używane do obserwacji atmosfery, które pozwala na wykrywanie, śledzenie i analizowanie opadów atmosferycznych oraz innych zjawisk pogodowych. Działa na zasadzie emisji fal radiowych i analizy ich odbicia od kropel wody, kryształków lodu lub innych cząstek w atmosferze.

Jak działa radar meteorologiczny?
Antena radaru wysyła wiązkę fal radiowych w kierunku atmosfery. Fale te rozchodzą się w powietrzu z dużą prędkością. Kiedy fale napotkają na swojej drodze obiekty, takie jak krople deszczu, śniegu, grad czy nawet pył, część fal jest odbijana z powrotem do radaru. Siła odbicia zależy od wielkości, rodzaju i koncentracji cząstek. Radar analizuje czas, jaki zajęło falom powrócenie, co pozwala określić odległość do opadów. Zmiany w częstotliwości odbitego sygnału (efekt Dopplera) umożliwiają określenie prędkości i kierunku ruchu cząstek. Dane z radaru są przekształcane w obrazy, które przedstawiają intensywność i lokalizację opadów w formie kolorowych map.
Na obrazie z radaru meteorologicznego można zobaczyć zbliżające się opady deszczu, burzę lub front atmosferyczny, co pozwala meteorologom ostrzec ludzi przed niebezpiecznymi warunkami pogodowymi z odpowiednim wyprzedzeniem.