Mapa burzowa Polski

Na mapie zaznaczono miejsca zarejestrowanych wyładowań atmosferycznych z ostatniej godziny. W lewym górnym rogu mapy jest przycisk Play który uruchamia animację pokazującą jak zmieniała się mapa w ciągu ostatnich 3 godzin

Burze - mapa wyładowań atmosferycznych na obszarze Polski

Co to jest burza?

Burza to intensywne zjawisko pogodowe charakteryzujące się występowaniem wyładowań atmosferycznych (błyskawic i grzmotów), często towarzyszących przez silny wiatr, intensywne opady deszczu, a czasem również grad. Burze powstają w wyniku gwałtownych procesów zachodzących w atmosferze, zwłaszcza w chmurach burzowych (cumulonimbus).

Jak powstaje burza?

Ciepłe i wilgotne powietrze gwałtownie unosi się w górę. Wraz z wysokością ochładza się i skrapla, tworząc chmury typu cumulonimbus. Proces kondensacji uwalnia energię (ciepło utajone), która napędza dalszy rozwój chmury burzowej. Cumulonimbus może osiągnąć wysokość nawet 12–15 km. Wewnątrz chmury dochodzi do rozdzielenia ładunków elektrycznych: górne części chmury mają ładunek dodatni, dolne ujemny. Różnica potencjałów między częściami chmury, a także między chmurą a ziemią, prowadzi do wyładowań elektrycznych, czyli błyskawic.

Elementy burzy:

Rodzaje burz:

Skutki burz:

Jak się chronić podczas burzy?